Schalk Mühle Organic Raw Flaxseeds, 300 g

Nutritionally valuable seeds

€ 3,96 € 4,40 -10%

(€ 13,20 / kg, All prices incl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 300 g

In stock from October 20

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Monday, 26 October

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • High omega 3 properties
  • Ideal for breakfast or during the day
  • With valuable vitamins

Frequently bought together with Schalk Mühle Organic Austrian Virgin Camelina Oil, 500 ml

Schalk Mühle Organic Raw Flaxseeds, 300 g € 3,96 (€ 13,20 / kg)
Schalk Mühle Organic Austrian Virgin Camelina Oil, 500 ml € 17,01 (€ 34,02 / l)
Total price: € 20,97
Description

These seeds contain up to 65% omega 3 fatty acids as well as valuable fibre. The practical, resealable bag is easy to use. The seeds are also rich in vitamins A and E, and also contain a variety of minerals.

Item no.: XPI-SM-5947
Content: 300 g
EAN: 9120062431541
Manufacturer No.: 5947
Brand: Schalk Mühle
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian, Lactose-Free
Product Features: Vegan, Vegetarian, Lactose-free
Storage Instructions: Store in a cool, dry place away from light
Ingredients

100 % Flaxseeds[1]

  1. from controlled organic cultivation
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2114 / 505 kJ / kcal
Fat 37 g
  from Saturated fatty acids 3,6 g
Carbohydrates 7,7 g
  from Sugar 1,2 g
Fibre 26 g
Protein 22 g
Salt 0,03 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Schalk Mühle Gmbh & Co KG, Kalsdorf 18, 8262, Ilz, Austria, www.schalk-muehle.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Schalk Mühle Organic Raw Flaxseeds

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.