Alnatura Organic Grissini - Olive Oil, 110 g

Bread sticks with organic Demeter ingredients

€ 1,61 € 1,79 -10%

(€ 14,64 / kg, Price shown includes 13,5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 110 g

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Sunday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Vegan wheat bread sticks
  • With oregano & paprika
  • Ideal for dipping

Frequently bought together with Alnatura Organic Hummus, 180 g

Alnatura Organic Grissini - Olive Oil, 110 g € 1,61 (€ 14,64 / kg)
Alnatura Organic Hummus, 180 g € 1,83 (€ 10,17 / kg)
Total price: € 3,44
Description

Alnatura Demeter organic breadsticks are made from wheat flour and olive oil and seasoned with sea salt, oregano and paprika. The crunchy snack is ideal to enjoy with a dip or with cheese and wine.

Item no.: XPI-MM-136141
Content: 110 g
EAN: 4104420235540
Manufacturer No.: 136141
Brand: Alnatura
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian
Product Features: Vegan, Vegetarian
Storage Instructions: Store in a cool & dry place
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1771 / 423 kJ / kcal
Fat 9,4 g
  from Saturated fatty acids 1,5 g
Carbohydrates 71 g
  from Sugar 0,6 g
Fibre 5 g
Protein 11 g
Salt 1,8 g
Ingredients

86 % Wheat flour type 812[2], 6,9 % Olive Oil[2], Yeast[1], Sea salt, Oregano[1], Paprika powder[1]

  1. Organically grown. May contain traces of egg, milk, nuts and sesame
  2. From Demeter farming
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Germany, www.alnatura.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Alnatura Organic Grissini - Olive Oil